20.12.2019
Tú správnu atmosféru si doprajme slávnou skladbou Binga Crosbyho, ktorý ako my sníva o bielych Vianociach a poďme rovno vyberať z reklamných a darčekových predmetov v bielej, ktorých je takmer 3000 položiek! Z hľadiska kvantity je teda biela víťazom, pretože jarnú zelenú nájdete v 1900 reklamných darčekoch, letnú žltú v 800 a jesennú hnedú „len“ v necelých 600 položkách.
Pokiaľ prijmeme teóriu, že najtmavším odtieňom bielej je čierna, tak ich v systéme RAL nájdeme 14. Druhov a odtieňov bielej je ale oveľa viac než v systéme RAL, hovoríme napr. o zimnej ľadovej alebo snehovo bielej, žiarivej či polárnej bielej alebo o teplejších tónoch ako slonovinová, alabastrová atď.
Pretože biela je zložená zo všetkých farieb spektra, je univerzálna svojím vplyvom napríklad na nositeľa bieleho oblečenia, ako aj na ľudí ktorí sa na biele oblečenie rovnako ako aj na iné objekty v tejto farbe pozerajú. Tiež väčšina nábytku býva v prevedení jesennej hnedej, a tak sa budú na ňom reklamné a darčekové predmety v bielej farbe dobre vynímať.
A čo všetko symbolizuje táto farba? Čistotu, dobro, mier a túhu po dokonalosti, preto je aj vlastná odevom duchovných mnohých náboženstiev. Psychicky uvoľňuje a oslobodzuje, ochraňuje a predstavuje nový začiatok. S ohľadom na prelom roka je preto ideálnou farbou reklamných a darčekových predmetov, ktoré v najbližšom období darujete svojim cieľovým skupinám.
Pozrime sa ešte trochu do histórie. Až do polovice 16. Storočia bola v Európe biela farbou smútku, ale v obliekaní to zmenili tri ženy. Keď zomrel francúzsky král Henrich II., jeho milenka nemala právo nosiť smútočné biele šaty a tak zvolila aspoň kombináciu bielej a čiernej. Kráľovná vdova ako reakciu na svoju konkurentku miesto bielych do konca života nosila neobvyklé čierne šaty. A v tých časoch škótska kráľovná Mária I. Stuartová pre svoju svadbu zvolila biele šaty, vraj ako prejav svojho panenstva a tak je tomu dodnes, aj keď vo väčšine prípadov len symbolicky.
A ešte malá odbočka od módy k vede a psychológii: Bol to Sir Isaac Newton, ktorý ako prvý biele svetlo trojbokým skleneným hranolom rozložil na spektrum a dokázal, že biela nie je základnou farbou, ako sa do tej doby predpokladalo. Tiež Johann Wolfgang Goethe, ktorý sa ako prvý zaoberal psychológiou farieb, nazval bielu superfarbou.
Prajeme Vám super záver roku 2019, super Vianoce a super celý budúci rok.
Najhľadanejšie otázky
Kategória